Apply to CSC

Rodeo

E-Mail Page | Print Page

Roster

Women's Team

Name, Hometown Year Event(s)
Brianna Clemetson, Keystone, S.D. Fr. Breakaway roping
Brandi Cwach, Geddes, S.D. So. Barrels, breakaway, goats, team roping
Kerri DeGroff Fr. Barrels, breakaway, team roping
Mikahla Ferguson, Hermosa, S.D. So. Breakaway roping
Elsie Fortune, Interior, S.D. Fr. Breakaway, team roping
Abbie Frey, Crawfordsville, Ind. Sr. Barrels, breakaway, goat tying
Jordan Hagedorn Jr. Barrels, breakaway, goat tying
Kayellyn Hall, Minatare, Neb. Jr. Barrels, goat tying
Kelsey Knust, Verdigre, Neb. Jr. Breakaway, goat tying, team roping
Bailey Lupher, Mountain View, Wyo. Fr. Barrels, breakaway, team roping
Kadi McFadden, Elsmere, Neb. Sr. Breakaway, barrels
Jessie Miller, Woodland Park, Colo. Gr. Breakaway, team roping
Brooke Nelson, Philip, S.D. Jr. Breakaway roping, team roping
Laura O'Leary, Timber Lake, S.D. Fr. Barrel racing
Nikki Opatrny, Cochrfanto, Pa. Fr. Breakaway, goat tying
Brandy Reichmuth, Humphrey, Neb. Sr. Barrel racing
Jalyne Schuster, Hershey, Neb. So. Team roping
Alison Sturman, Cora, Wyo. Jr. Barrel racing, team roping
Jordan Tierney, Oral, S.D. Jr. Barrels, breakaway, goat tying
Shelby Winchell, Scottsbluff, Neb. Gr. Goat tying, breakaway

Men's Team

Name, Hometown Year Event(s)
Colby Anders, Bayard, Neb. Jr. Tie down roping, steer wrestling, team roping
Samuel Bolden, Oglala, S.D. Jr. Tie down roping, team roping
Chasen Cole, Hermosa, S.D. So. Bull riding
Lane Day, Bartlett, Neb. Sr. Tie down roping, steer wrestling, team roping, bareback riding, saddle bronc riding
Colin Dibbern, Riverdale, Neb. Fr. Saddle bronc riding, team roping
Devin Dibbern, Riverdale, Neb. Fr. Saddle broncs, steer wrestling, team roping
Rolly Fortune, Interior, S.D. Sr. Tie down roping, team roping
Justin Kissack, Gillette, Wyo. Jr. Barebacks, steer wrestling, team roping
Tel Lardy, Bowman, N.D. Fr. Tie down roping, team roping
Lathan Lauing, Oral, S.D. Fr. Tie down roping, steer wrestling, team roping
Wyatt Mann, Box Elder, S.D. Sr. Tie down roping, team roping
Jade Maier, Bowle, S.D. Jr. Saddle bronc riding
Nate McFadden, Dunning, Neb. Sr. Bareback riding, team roping
Garrett Murphy, Torrington, Wyo. Fr. Tie down roping, team roping
Clint Nelson, Philip, S.D. Fr. Barebacks, saddle broncs, tie down, steer wrestling, team roping
Prestyn Novak, Newell, S.D. So. Tie down roping, steer wrestling, team roping
Tyen Palmer, Kadoka, S.D. Fr. Tie down roping, team roping
Levi Peterson, Stapleton, Neb. Jr. Bareback riding, steer wrestling
Dakota Rice, Kellogg, Idaho Fr. Bull riding
Jedidiah Rice, Kellogg, Idaho Jr. Saddle bronc riding
Clayton Svalina, Moorcroft, Wyo. Jr. Team roping
Cody Trump, Merriman, Neb. Jr. Saddle bronc riding

Coach: Dustin Luper (8th year). Coaching Assistant: Wyatt Clark (2nd year).

Copyright © Chadron State College. All Rights Reserved.
Member, Nebraska State College SystemEmployment OpportunitiesEqual Opportunity EmployerAccreditation InformationWebsite Feedback
1000 Main Street, Chadron, NE 69337 • 1-800-CHADRON