Learning Center

Walk-In Schedule

Tutor Specialties Schedule
Dylan Bairn Criminal Justice
Tue 9:00 a.m. - 11:00 a.m. & 6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Thu 9:00 p.m. - 11:00 a.m.
Sun 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Amanda Bannon Writing Assistance
Mon 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Tue 11:00 a.m. - 1:00 p.m.
Wed 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Thu 11:00 a.m. - 1:00 p.m.
Nicky Banzhaf Writing Assistance
Mon 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Tue 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Thu 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Rebecca Beu Writting Assistance
Mon 12:00 p.m. - 2:00 p.m.
Tue 11:00 a.m. - 1:00 p.m.
Wed 12:00 p.m. - 2:00 p.m.
Elizabeth Bourk Writing Assistance
Tue 10:00 a.m. - 12:00 p.m.
Wed 4:00 p.m. - 5:00 p.m.
Thu 10:00 a.m. - 12:00 p.m.
Nathaniel Brown Business, Accounting
Mon 12:00 p.m. - 1:00 p.m. & 3:00 p.m. - 4:00 p.m.
Wed 12:00 p.m. - 1:00 p.m. & 3:00 p.m. - 4:00 p.m.
Thu 4:00 p.m. - 6:00 p.m.
Laura Cataldi Writing Assistance
Mon 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Tue 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Wed 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Thu
Hannah Clark Writing Assistance
Tue 3:00 p.m. - 6:00 p.m.
Wed 3:00 p.m. - 5:00 p.m.
Thu 3:00 p.m. - 6:00 p.m.
Lacey Clarke Agriculture
Mon 10:00 a.m. - 12:00 p.m.
Molly Cleland SI - Chemistry I OLD ADMIN room 320
Mon 7:00-8:00 P.M.
Wed 7:00-8:00 P.M.
Thu 7:00-8:00 P.M.
Maggie Darnell Writing Assistance
Mon 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Tue 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Thu 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Sun 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Cheyenne Deering Communications
Tue 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Thu 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Sarah DeKay FCS, Math, Education
Mon 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Tue 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Sun 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Garret Dockweiler Chem I & II, Cell Bio, Zoology
Mon 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Tue 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Thu 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Jorge Flores All Math (except Discrete)
Mon 12:00 p.m. - 2:00 p.m.
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Tue 3:00 p.m. - 5:00 p.m.
Wed 3:00 p.m. - 5:00 p.m.
Thu 12:00 p.m. - 2:00 p.m.
6:00 p.m. - 8:00 p.m.
Scott Fraser SI - Organic Chemistry II-OLD ADMIN Room 334
Mon 5:00 p.m.- 6:00 p.m.
Tue 6:00 p.m.- 7:00 p.m.
Thu 6:00 p.m.- 7:00 p.m.
Justin German Cell Bio, Chem I & II, Zoology
Tue 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Thu 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Abby Gibson Biology, Zoology, Botany
Mon 6:30 p.m. - 9:00 p.m.
Tue 7:00 p.m. - 9:00 p.m.
Thu 6:30 p.m. - 9:00 p.m.
Taylor Kerns Writing Assistance
Mon 3:00 p.m. - 5:00 p.m.
Tue 9:00 a.m. - 11:00 a.m. & 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Thu 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Sara Marlatt SI - Chemistry II -OLD ADMIN Room 101
Mon 6:00 p.m.- 7:00 p.m.
Tue 7:00 p.m.- 8:00 p.m.
Thu 11:00 p.m.- 12:00 p.m.
Megan Mclean Zoology, Cell Bio, Chem I & II
Wed 9:00 a.m.- 11:00 a.m.
Sun 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Zach Pieper Anatomy & Physiology, Biology, Chemistry, Genetics, Zoology
Mon 8:00 a.m. - 10:00 a.m.
Tue 5:00 p.m. - 7:00 p.m.
Wed 1:00 p.m. - 3:00 p.m.
Daniel Regier All Chemistry and Biology
Mon 12:00 p.m. - 2:00 p.m.
Tue 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Thu 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Morgan Schaeffer SI - Pre-Algebra Library Room 110
Mon 4:30 p.m.- 5:30 p.m.
Wed 4:30 p.m.- 5:30 p.m.
Kira Stuhr Math, Logic
Mon 8:00 a.m.- 10:00 a.m.
Tue 9:30 a.m.- 11:30 a.m.
Wed 8:00 a.m.- 10:00 a.m.
Thu 9:30 a.m.- 11:30 a.m.
Lane Swedberg Math, Education
Mon 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Wed 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Thu 2:00 p.m. - 4:00 p.m.
Joslynn VanDerslice Earth Science, Geology
Tue 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Thu 9:00 a.m. - 11:00 a.m.
Sun 5:00 p.m. - 7:00 p.m.